متفرقه

چگونه آبجکت را به همراه تکسچر و متریال وارد محیط 3ds Max کنیم؟

چگونه آبجکت را به همراه تکسچر و متریال وارد محیط 3ds Max کنیم؟

با سلام خدمت شما دوستان و کاربران عزیز نرم افزار محبوب تری دی مکس

شاید برای خیلی از کاربرانی که تازه وارد دنیای کار با نرم افزار تری دی مکس شده اند این مشکل پیش آمده است که چگونه مدل سه بعدی که از قبل ساخته اند را وارد محیط کاری جدید کنند و یا وارد کرده اند ولی میبینند از لحاظ ظاهر , رنگ و بافت هیچ شباهتی به مدل قبلی که بوده اکنون ندارد به همین خاطر در این مطلب قصد داریم در مورد چگونگی وارد کردن و استفاده از آبجکت ها و مدل های سه بعدی آماده شده به همراه متریال و تکسچر آنها در تری دی مکس را به شما آموزش دهیم.

برای این آموزش به عنوان مثال از یکی از آبجکتهای موجود در وب سایت با عنوان Maison Single Vanity Sink استفاده می کنیم.

1 – نحوه وارد کردن آبجکت یا مدل سه بعدی در تری دی مکس

به طور کلی و عمومی دو روش برای وارد کردن آبجکت در تری دی مکس وجود دارد که به آموزش هر دو روش می پردازیم.

روش اول وارد کردن آبجکت با درگ کردن

روش اولی که بسیار مرسوم و عمومی است به اینصورت است که فایل مورد نظر را از فولدر در محیط تری دی مکس درگ میکنیم که پس از درگ کردن مطابق تصویر زیر بصورت پیش فرض چند گزینه پرسیده میشود و باید Merge را انتخاب کنیم.

آموزش وارد کردن آبجکت در محیط تری دی مکس

بعد از Merge کردن آبجکت مورد نظر پنجره ای مطابق تصویر زیر با عنوان تنظیمات آبجکت نمایان می شود که به طور کامل به توضیح هر قسمت می پردازیم.

آموزش وارد کردن آبجکت در محیط تری دی مکس

تنظیمات آبجکت وارد شده

1 – در این قسمت شما نام اجزای تشکیل دهنده ی آبجکت را مشاهده میکنید.
2 – نوع اجزای تشکیل دهنده آبجکت را میتوانید انتخاب کنید به عنوان مثال می خواهید فقط Shapes های موجود در این آبجکت را داخل محیط نرم افزار وارد کنید در این حالت باید فقط تیک گزینه Shapes فعال و بقیه را غیر فعال کنید. ( در حالت پیش فرض همه گزینه ها فعال هستند و ترجیحا همه را فعال بگذارید )
3 – می توانید اجزایی که برای آبجکت بکار رفته است را انتخاب کنید. برای اینکه آبجکت مورد نظر کامل و بدون نقص وارد شود گزینه All را بزنید تا همه اجزا انتخاب شوند.
4 – در انتها بروی گزینه OK کلیک کنید تا آبجکت مورد نظر را وارد کنید.

روش دوم وارد کردن آبجکت با Merge کردن

علاوه بر روش اول روش دیگری نیز وجود دارد که مطمئن و حتمی می باشد به دلیل اینکه ممکن است گاهی روش اول عمل نکند به خصوص در نسخه های جدید چنین مشکلی پیش می آید و آن هم به اینصورت است :

برای Merge کردن آبجکت مورد نظر ابتدا بر روی File در قسمت نوار منو بالا کلیک می کنیم و سپس روی Import کلیک می کنیم و از بین گزینه های آورده شده در آخر بر روی Merge کلیک میکنیم که نهایت با صفحه ای مانند صفحه زیر رو به رو می شویم. ( دقت داشته باشید که به جای Merge از Import استفاده نکنید که کاملا با هم فرق می کنند)

در این قسمت همانطور که میبینید صفحه Merge File باز شده است و با وارد کردن مسیر آبجکت مورد نظر و انتخاب فایل از نوع تری دی مکس می توانید فایل را وارد محیط تری دی مکس کنید.
همانطور که مشاهده می کنید با انتخاب فایل مورد نظر تصویر آبجکت به صورت پیش فرض در گوشه سمت راست نمایان می شود و در قسمت File Name نام آبجکت مورد نظر را میتوانید ببینید و کمی پایین تر در قسمت Files of type نوع فایل قابل مشاهده است که نهایتا با کلیک بر روی Open فایل یا همان آبجکت مورد نظر را می توانید وارد محیط کنید.

بعد از کلیک بر روی Open تنظیمات آبجکت نمایان می شود که قبلا کمی بالاتر بصورت کامل توضیح دادیم و میتوانید تمامی مراحل قبلی را انجام دهید

2 – نحوه وارد کردن تکسچر و متریال آبجکت

در بسیاری از مواقع ممکن است که برای شما هم پیش بیاید این است که فایل یا آبجکت مورد نظر را وارد محیط کرده ایم ولی موقع رندر گرفتن میبینیم که آبجکت مورد نظر مانند تصویر نیست و یا به اصطلاح بصورت خام رندر گرفته شده است

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید آبجکت مورد نظر بصورت خام رندر گرفته شده است و هیچ تکسچر و متریالی نداریم. برای نمایش متریال کافی ست به اینگونه عمل کنیم.

در قسمت نوار منوی بالا بر روی گزینه Customize کلیک میکنیم و سپس Configure User Paths را انتخاب می کنیم که صفحه ای مطابق صفحه زیر نمایان می شود که به توضیح کامل آن می پردازیم

تنظیمات وارد کردن تکسچر و متریال

1 – برای ادامه مسیر بر روی سربرگ External Files کلیک میکنیم
2 – بعد از آن باید مسیر تکسچرها را تعریف کنیم بر روی Add کلیک میکنیم و سپس صفحه ای باز می شود مسیر پوشه آبجکت را وارد میکنیم و گزینه Use Paths را میزنیم.
3 – در این قسمت مسیر پوشه آبجکتی که اضافه کردیم را نمایش می دهد. ( در بعضی مواقع ممکن است که قبلا وارد کرده باشید که دوباره نیازی به اضافه کردن نیست و فقط کافی است که از این قسمت مسیر را انتخاب کنید)
4 – بعد از انتخاب مسیر بر روی OK کلیک می کنیم و دوباره رندر می گیریم.

 

 

همانطور که می بینیم اکنون آبجکت مورد نظر به همراه تکسچرها و متریال قابل نمایش است.

برای دانلود مدل های سه بعدی بیشتر به صفحه آبجکت وب سایت ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.